Piltsberg_logo

Hõissa jõulud ja need paganama kingid.

Jeberi jeee! Hommikul avastasin, et maa on valge vaiba endale peale tõmmanud. Tasahilju on jõulutunne tuppa pugema hakanud. Meie pere fännab jõule kohe ikka täiel rinnal. Eile küpsetasid plikad esimesed piparkoogid valmis. Katu pani toanurka mahedalt kumama jõulutähe valgusti. Aasta maagiliseim aeg on kätte jõudnud. Jõulumaagia on muidu väga muhe vana, aga paraku ei tule ta kunagi üksinda. Ikka ja jälle ronib temaga kaasa see paganama kingitustega kaasnev jõulustress. Oleme seda stressipoissi ikka aasta aastalt korralikult erinevate võtetega kohitsenud, kuid ega temast pääse. 

Alguses on see stress selline märkamatu tegelane, kes kükitab kuskil diivani taga. Kuid kui sa temaga ei tegele, läheb ta iga päevaga ülbemaks. Mida lähemale tuleb kahekümne neljas kuupäev, seda mugavamalt ta ennast tunneb. Kuni lõpuks ronib sulle lausa voodilinade vahele ega lase öö läbi magada. Vot siit jookseb minu piir. Ainuke tegelane, kellega ma voodilinade vahel möllata soovin, on mu oma naine.

Oleks minu teha, siis ma jätaks selle kingituste teema üldse välja jõulupühadest. Samas tuleb tunnistada, et ikkagi on mõnus tunne saada krabisev kingipakk kuuse alt ja no laste rõõmust ma ei hakka rääkimagi. Seega kingitustest pääsu pole. Kuid kingituste stressivolask tasub elimineerida võimalikult varakult, et ta ei hakkaks siin jõulutunde üle peremehetsema. 

Hea moodus selleks on lihtsalt varakult kingid ära osta, tundub mõistlik onju?! Enne tuleks siiski välja selgitada, mida kinkida. Ma olen ikka seda meelt, et parim kingitus on koos veedetud aeg. Naisele võid rahumeeli täis lõõgastusega SPA pilteid kinkida või kutse romantilisele õhtusöögile. Kutse peal olgu siis konkreetne kuupäev, kus oled ise lapsed ära sättinud ja restoranis laua kinni pannud. Ilma konkreetsuseta võib see jäädagi paberilipakas, sest elu tuleb lihtsalt vahele. 

Võib üsna kindel olla, et kaasa rõõmustab. Kuid kui sa lapsele nüüd pakid mingi paberilipaka paki sisse, olgu see kasvõi Disneylandi pilet, on ta ilmselt üsna pettunud. On üpriski tõenäoline, et sama paberi peale läheb jõuluvanale tagasi kaebekiri, et kas sul seal postkontoris on tööl lugemisraskustega päkapikud või milles asi? Natuke suuremad lapsed ilmselt telliksid jõulumehelt uued normaalsed kinke tegevad vanemad.

Lapsel on ikka mingit konkreetset füüsilisel kujul asja vaja. Kuid see ei välista ühise aja veetmist. Kui kingid tütrele nukkude teeserviisi, siis sea ennast valmis, et varsti jood kaisumõmmide ja barbidega ohjeldamatult teed ja kiidad takka, kui maitsvad võivad olla plastiliinist vorbitud pirukad. Või kui tuleb jalgratas pakist välja, pane ennast valmis üheks talviseks rattasõiduks. Me kinkisime eelmisel aastal tütardele kingid, kus saime koos meisterdada ja nuputada. Näiteks magnetklotsidega pallirada saab siiani kõvasti mängimise aega. See tänutunne koos mängimisest oli meeletu. 

Tegelikult ongi jõulumaagia üks suur osa perega koos veedetud aeg. Kingitused näitavad, et sa hoolid ja mõtled oma lähedase peale. Maailmas on niigi juba nii palju asju, et kinkida midagi, mida tegelikult vaja ei ole. See mõjub keskkonnale laastavalt. Juba laste parema tuleviku nimel tasub teha hoolikaid valikuid ja pigem kinkida vähem asju, kuid selle eest suurem elamus.

\"\"
Jõulu zen! See tunne tekib tavaliselt siis, kui kõik kingid ostetud on.

 

Mäletan neid aegu, kus tehti mingeid loosipakke ja siis pidid tegema rõõmsa näo pähe, kui said järjekordse kruusi, mis ilmselt kunagi kasutusse ei lähe, sest see ei sobi kokku ülejäänud kodu harmooniaga.  Või kui pidid ise ostma teisele loosi paki, mille eelarve oli 5 eurot. Küünalt nagu on igav kinkida ja pakk nõudepesu svamme paistab küll praktiline, aga pagan seda teab kui suurt jõulurõõmu see nüüd valmistab. Paraku midagi muud mõistliku ka selle eelarve eest ei saa, kui mingit mõttetut pudi. Mis elamust see pudi pakub…

Kinkige ikka emotsioone läbi koos olemise ja tegemise. Kingituste ostmine on ka paras stressi pauk. Ma kohe üldse ei viitsi kuskil kaubanduskeskustes koos trobikonna teiste stressavate inimestega ringi tuuseldada. Kindlasti on inimesi kes seda naudivad, kuid ma sõuan vähe teises paadis. Leidsin kaubanduskeskuse jõulustressi vältimiseks jumala hea lahenduse. 

\"\"
Ära ole nagu Illimar, kes pimesi kinke ostab. Enne ikka mõtle ka milline on kingisaaja ja mida talle meeldib teha.

 

Tellisin hiljuti emale netipoest kummuti ja seal popsas mulle ette kingiideede leht. Ma oleks ilmselt selle pikalt saatnud, kui mulle poleks tulnud meelde seltsimees jõulukingi stress  ja teine asi, mis mind köitis oli, et pool tööd on minu eest ära tehtud. Seal on kingitused jagatud kategooriatesse. Näiteks lõõgastuja, kodukujundaja ja spordifänni kategooriad olid kohe need, mis minul oma prouale mõeldes kohe haakusid. Sealt edasi panin sisse hinnaskaala. No päris ühe eurost kinki ka ei vaata, aga kuskil võiks piir ka olla. See annab kohe konkreetsema pildi ette ja valikute virr varr ei ole nii suur. Hansapostis on ka samamoodi kategooriateks kingi ideed jaotatud. Ma soovitan enne pilgu peale visata sellele artiklile. See andis mulle päris head ideed enne netipoes surfamist kätte.

Ma igatahes tegin oma jõulustressile sellel aastal eriti varakult üks null ära ja ostsin kingid ära. Nüüd jääb ainult pakkimise rõõm. Muideks pakkimine on üks minu jõulutraditsioone. Lähen alla keldrisse, kus on mul väike töötuba. Panen jõulualud kõlarist mängima, aroomiküünla põlema ja lihtsalt naudin protsessi. Igal juhul soovin teile stressivaba peatselt hakkavat pühadeaega. Ja palun ostke ikka kinke vastutustundlikult!