Piltsberg_logo

Mida teha lastega koolivaheajal? Piltsbergide 5 soovitust.

Jõulud on läbi ja Harjumaa on pandeemia eest suurel määral lukku keeratud. Mida hakata peale põnnidega, kes lasteaiast ja koolist koju jäänud? Kui just pole plaanis lastele teibiga käte külge nutiseadmed siduda või nad terasnaeltega teleka ette naelutada tuleb ise midagi välja mõelda. Vastasel juhul võtab maad lõputu jaur ja sõnavarasse jääb ainult üks pikale venitatud lause \”mul on igaaaaaaaav\” !

Kuna minna väga kuskile ei saa, siis võiks tegevused olla kodust laadi. Meil on sellised asjad kohe varnast võtta. Kuu aega tagasi tegime väljakutse #PILTSBERG14KINGITUST. Toon sellest väljakutsest välja 5 enim tagasisidet ja soojalt vastuvõetud tegevust. Neid kõiki saate terve perega ise järgi teha. Need pea 500 peret, kes väljakutses kaasa lõid, on hea võimalus jälle tuttavaid tegevusi meelde tuletada. Mitte üks neist tegevustest ei nõua lisaraha väljakäimist ja on kerge mugavdamisega sobilikud nii kahe aastastele põnnide kui ka kõrgpuberteedis olevatele vara täiskasvanutele.

1. LAAVAMÄNG – see on mäng, mida meie põnnid iseseisvalt ikka päris tihti mängivad. Mängu mõte on, et põrand või õues muru on laava. Tuleb ehitada rada ja saada ühest otsast teise nõnda, et laavasse ei kukku. Igasuguseid hüppeid, ronimis ja roomamis elemente tuleb sisse lülitada. Mida vanemad lapsed seda leidlikumalt nad ise hakkavad rada tuunima. Võistlusmomendi saab sisse lülitada, kui võtta näiteks stopperiga aega. Laps saab enda personaalseid rajarekordeid purustama hakata. Selle mängu peamine võlu lastevanematele on, et tihti hakkab mäng oma elu elama ehk lapsevanemad ei pea midagi peale mängu sisse juhatamist tegema.


Üks raskemaid elemente oli harjavarrest ronimispuu, mis viis üle kõrvetava metsalagendiku. Parajalt füüsiliselt väljakutsuv oli see nii ronijale kui ka atraktsioonile.

See kanjoni ületus oli üsna ebastabiilne, aga samas väga arendav.

Merimee hulljulge hüpe üle kaktuste metsa.

No nii! Lõpuhüpe tundmatusse.

2. KODUNE SPA – oi kuidas sai see päev väljakutse ajal tagasidet. Paljud lapsed ega ka lapsevanemad polnud selle peale tulnud , et mõnus chill musa, hubane valgus ja kerged eeterlikud õlid võivad viia totaalsesse spa olekusse keset kodu. Meil võtab tõsisem spaatamine aega ikka rohkem kui kolm neli tundi. Plikadele olen massaazilauaks pannud triiklaua. Sellel teevad plikad üksteisele massaazi kasutades kookosõli paari tilga eeterliku õliga. Kindlasti tuleb jalavanni teha. No ja igasugused küünte ja näo hoolitsused lähevad ka käiku. Pärast on vann ja kui kenasti läheb, siis ka saun.


Zen olek alga nüüd!

Oi kuidas Madeliine nautis spa mõnusid ja hoolitsusi.

Täpselt sama palju nautis Merimee hoolitsuste tegemist.

3. LOODUSES MATKAMINE – ma arvan, et tulite ise ka selle peale, et pärast jõulusöömat on vahva lastega metsa müttama minna. Metsas müttamine on igati kasulik, hoiab tervise tugevana ja patsillid eemal. Piltsbergid soovitavad asja vähe huvitamaks teha, kui lihtsalt üks ette antud üle rahvastatud rabalaudtee ette võtta. Selle asemel otsi parem mõni selline metsanurk mis veel avastamata. Kui võimalik siis tehke lõket ja küpsetage vorstikesi ning muidugi tokisaiasid. Tokisaiade tegemise videot saate vaadata siit . Vihjeks võin öelda, et parimad tokid küpsetamiseks saate paju võsast. Neid leidub ikka mõne elektriliini all või kraavi pervel. Matkamise saab põnevamaks teha, kui metsast välja tulemise aeg jääb pool hämara peale. Võtke kaasa mõned laternad ja maagiat on küllaga.


Piknikukorv koos kuuma tee ja kakotermosega olgu ikka metsas kaasas.

4. AARETE JAHT – Aaretejahti ette valmistada on minu arust sama põnev, kui aaret otsida. See tuli ka väljakutse tagasides välja, et paljud lapsevanemad nautisid ettevalmistamist täiel rinnal. Aardeks ei pea ilmtingimata olema kommikott, kuid see üldiselt toimib kõige paremini. Vabalt võib aardeks olla midagi eriti eluks vajaliku teleka või playstationi pult. Tiinekate puhul nende lahutamatu kehaosa telefon näiteks. Uskuge mind, sellised auhinnad on väga motiveerivad ja mäng saab hoopis teise elulise tähenduse.


Maagiline aare on leitud!

Aarderaja koostamisel kasuta loomingulist lähenemist. Vaata, mis detailid toas esile kerkivad. Näiteks mina kasutasin laste mingeid vanu mängukaarte, kus oli peal kummikute pilt. Kummikutes olev vihje juhatas pesumasinasse ja seal olev meekärje kaart riiuliteni, mis on meekärje kujulised. Proovige vähemalt kümne punktine rada teha. Kolme neljastele piisab ka kuue punktisest, sest nad võivad muidu tüdineda. Beebidega vanematel soovitan pereisal üks romantiline musi ära peita, mida emme koos beebiga saab otsida. Suurematel koolilastel võiks olla juba mõistatused ja lahendamised ka sees. Igal juhul laske loovus välja ja jagage muljeid. Seda mängu on eriti põnev õues mängida. Ma olen korraldanud metsas kümneid aardejahiga sünnareid. Mets või linnaruum on ägedad kohad kus lapsed saavad värskes õhus liikuda ja samal ajal on põnevust ka.

5. KINO TEGEMINE – Teleka vaatamist on pühade ajal kohe kindlasti rohkem kui muidu. Kuid ka seda saab teha väga eriliseks. Kinoõhtu ei tähenda seda, et valitakse lihtsalt koos film välja, mida vaatama hakata. Kinoõhtu tähendab seda, et koju luuakse reaalselt kino.


Kinosaal on külastuseks valmis! Läks kõigest 4 tundi, aga see oli seda väärt.

Ettevalmistuse algavad meie peres tavaliselt juba keset päeva. Hakatakse planeerima snäksilauda, valmistatakse piletid, pannakse valmis kinosaal. Merrumile meeldib snäksilauda alati ise algusest lõpuni teha. Elanorale meeldib koos minuga kinosaali ette valmistada ja kaisukaid kinno tuua. Kino saali riputame erinevaid valguseid, paneme tooliread paika, sätime VIP kohad valmis. Müügisaal, kassa ja kõik mu käib asja juurde.


Madeliine enne kino külalistele head paremat pakkumas.

Madeliine on hirmus abivalmis kaisukatele igast näkse ette viima ja teenindama. Kui kõik ettevalmistused on tehtud, müüakse enne filmi algust pileteid ja snäkse. Loomulikult ei puudu ise tehtud popkorn ja mulliveest valmistatud limmar. Pärast kino saab kokku kinoklubi, kus arutatakse, mis filmis lahe oli, mis seal toimus ja mida õpiti. Lastefilmides on alati mingi õpetus sees. See tuleb lastega välja noppida ja tema elu sündmustesse ümber jutustada. Kinosaali koristame ühiste jõududega ära.


Põrsas tuli uue laari popkorni järgi. Merimee tehtud popkorn maitseb lihtsalt ulmeliselt hästi.

Õnneks maksta sai nii sulas, kui kaardiga.

Täispika nimekirja ja tegevuste kirjeldusi leiab Piltsbergi facebooki ja instagrammi lehelt. Visake pilk peale ka 101kingitust lehele. Siit võite ka ideid laste vaba aja veetmiseks saada.

Meie poolt igal juhul mõnusat lustimist ja olgu teil tore aastavahetus!

Ole kursis Piltsbergide tegemistega, viska Facebookis like ja jälgi meid Instagrammis ja YouTubes! Kui Sulle see lugu meeldis, siis jaga seda teistelegi. Sedasi inspireerime koos rohkemaid inimesi ja teeme maailma paremaks kohaks.