Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data01/virt119635/domeenid/www.piltsberg.com/htdocs/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data01/virt119635/domeenid/www.piltsberg.com/htdocs/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data01/virt119635/domeenid/www.piltsberg.com/htdocs/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data01/virt119635/domeenid/www.piltsberg.com/htdocs/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
See kurja kuulutav toitumisnõustamine. - Piltsberg
Piltsberg_logo

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data01/virt119635/domeenid/www.piltsberg.com/htdocs/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

See kurja kuulutav toitumisnõustamine.

Jätkame sealt, kus eelmise blogiga pooleli jäime.

Kuidas siis toitumisnõustamine välja näeb? Ja mis mõnusad asjad mul menüüst nüüd välja jäävad? Näete ka konkreetseid numbreid nii kaalu, kui rasva jne.

Tegelikult alustasin ma oma menüü korrektuure tunduvalt varem, kui väljakutse algus (20.09). Minul algas toitumisnõustamise protsess juba septembri esimestel päevadel.

Esimene etapp. Elis tahtis aru saada, kuidas näeb välja minu tavaline toitumine. Selleks pidin viis päeva järjest panema kirja iga söödud asja. Õnneks mitte grammi täpsusega. Pigem, et oleks portsjoni kogustest ülevaade. A la kaks leiba ja pool taldrikut seapekki koos kulbitäie jahusoustiga.  Ja kirjutama pead sa ausalt. See ei ole põhikool, kus õppisid õpetajale või vanematele. Siin kui valetad, ei valeta sa toitumisnõustajale, vaid endale.

Teine etapp oli toidutalumatuse test. Seda testi sa lambist teha ei saa. Toitumisnõustaja või mõni selle eriala inimene peab kirjutama sulle saatekirja selle jaoks. Vereproov võetakse Synlabist. Kuskil 10-15 päeva möllatakse sellega, enne kui tulemused käes.

\"\"
Mida punasem värv seda karmim talumatus.

Iseenesest ei ole see test nõustamise juures 100% vajalik, kuid aitab korralikult kaasa. Ma kindlasti soovitan seda teha! Vähemalt mina sain pildi ette ja kinnitust nii mõnelegi seisundile, mille põhjuseid ma kahtlustasin valedest toiduainetest tulevat. See pole just kõige odavam, samas enda tervisesse investeerida on alati kasulik. Toidutalumatust ei tohi segamini ajada toiduallergiaga. Allergia puhul löövad tunnusmärgid üsna kohe välja.  Mul üks vend on igast puuviljade vastu allergiline. Vahest teen pulli ja sokutan talle värskete mustikate kausi ette. Talle nimelt maitsevad need nii väga, et ei suuda nende söömisest loobuda. Viie minuti pärast näeb ta oma punnis põskede ja vett täis silmadega välja nagu kerakala. Õnneks midagi hullemat ei juhtu ja üldjuhul on tal mingid allergiarohud kaasas. Toidutalumatuse puhul on pigem mõju rahulikum. Selle tunned enda enesetunde järgi ära. Näiteks tekib väsimus peale söömist või gaasid või lihtsalt ei ole hea olla. Mingitel põhjustel pole su kehal vajalike ensüüme või on su soolestiku mikrofloora erinev, et sa ei suuda endale sobimatute toitudega hakkama saada. Elis võrdles seda olukorda nagu laseksid bensiiniga sõitvale autole tankides alati juurde törtsu diislit. Auto sõidab edasi küll, kuid mitte täisvõimsusega ja jubedalt ajab sinist tossu sumbutist välja. Kui ka sinul peale mõnda sööki “sinist tossu” hirmsat moodi välja viskama hakkab, tasub see toit katsetamiseks mõneks ajaks menüüst välja jätta.

\"\"
Beebikokk Madeliine köögis korda loomas.

Testi tulemusena pean mina eluks ajaks jumalaga jätma oma lemmarite seente ja hallitusjuustudega. Need olid ikka täiega punases. Tagant järgi mõeldes, siis ega seente söömine mulle just parimat tunnet ei ole tekitanud. Kunagi tatikana sattusin nädalaks tädi juurde Põlvamaale. Parasjagu oli seenekorjamise aeg. Seal on seen väga kõva au sees. Menüüs oli kolm söögikorda päevas seene toite. Ja nii seitse päeva jutti. Mul läks ikka kõva kümme aastat, et uuesti seeni sööma hakata. Peaks vist veel ühe nädalase külastuse tegema.

\"\"
No pole hullu. Vähemalt paprikat võin südame rahuga järada. Need koogid Elise ees läksid nõustamise käigus salapäraselt kaduma… Ma ei saanudki ise proovida.

Kolmeks kuuks pean loobuma sealihast, kikerhernestest, mandariinist ja nisust. Need olid asjad, mis just tulipunases polnud, kuid näitasid üsna suurt reaktsiooni. Vaatame kolme kuu jooksul, mida enestunne teeb ja mis juhtub, kui need pärast korra uuesti menüüsse võtan. Sealiha on lebo, sest lihhi ma praktiliselt ei söögi, kuid nisu on selline asi, mida topitakse ikka igale poole. Ma otsustasin, et päris hulluks ei lähe ehk kui mingis salatikastmes seda törts sees on, siis välja sülitama ei hakka. Kuid igast küpsetistest ja muust selgelt nisu täis asjadest loobun.

Selle testiga käib kaasas linnalegend, et punasesse jõuavad need toidud, mida just sõid. Vähemalt enda pealt võin väita, et ma ei olnud enda punasesse läinud toiduaineid vähemalt kaks nädalat enne söönud. Nisu loomulikult välja arvatud.

Kolmas etapp on ankeedi täitmine. Ankeedis küsis Elis minu käest toitumisharjumuste, elustiili, haiguste kohta. Sellist ankeeti on vast iga üks pidanud oma elus täitma näiteks tervisekontrolli tehes.

\"\"
Ei pääse paberimajandusest ka toitumisnõustamise käigus.

Neljas etapp on nõustamine. Meil juhtus selline lugu, et kui Muhhamed ei lähe mäe juurde, tuleb mägi Muhhamedi juurde. Pidime koos Katuga Elise nunnusse kontorisse minema, kuid nagu elu lastega ikka, siis tuli vahele ootamatusi. Elis tuli hoopis ise meile külla. Nõustamisel rääkis ta lahti toidutalumatuse tulemused ja palus mul osadest suurema indikaatoriga toitudest eemale hoida mõnda aega ning oma enestunnet jälgida. Tuleb välja, et enamus meist on õppinud kehva enesetundega elama. Meile on see justkui loomulik elu osa. Tegelikult see nii olema ei peaks. Näiteks oma kehale sobivalt toitudes ei tule sulle peale söömist food coma ehk unekas. Või näiteks mõnda piinab meeletu magusa isu. Ka sellest saab lahti, kui toitud enda keha toetavalt. Siis seletas ta ära, milline on mu senine menüü (selle viie päeva märkmete järgi, mis alguses kirja panin) ja milline see tulevikus peaks olema. Tuleb välja, et ma litsusin palju suure glükeemilise koormusega toite sisse. Lühidalt öeldes, madala glükeemilise koormusega toitumine hoiab veresuhkru taseme tasakaalus, aitab leevendada 2. tüüpi diabeeti ning on abiks kaalulangetamisel.

Kui glükeemiline koormus liiga kõrge on, siis lähed paksuks ja tulevad igast tervisehädad. Kes tahab täpsemalt selle kohta infot, kirjutagu Elisele otse või vaadaku, mis sõber Google räägib. Elis seletas mulle selle päris kenasti ära ja ühtlasi andis nõu, mida ma edaspidi oma elus jälgima pean hakkama. Või õigemini, mida meie pere saab jälgima hakata ja millised muutused tuleb ette võtta. Katu tegi ka toidutalumatuse testi ja sealt jooksis meil küllaltki saranane muster välja. Asja mõte oligi, et saaksime terve pundiga uut elustiili alustada. Elise nõustamise puhul pole tegemist lihtsalt mingi lühiajalist efekti andva dieediga, vaid ta teeb sulle sissejuhatuse  uueks elustiiliks. 

\"\"
Basiilik on muideks väga sümpaatselt madala GK toiduaine. Kaks poti päevas on jumala ok seda sisse süüa.

Mina sain siit kaks täiesti uut asja, mis tegelikult olid mul koguaeg olemas, kuid keegi pidi lihtsalt ültlema, et hakka nüüd neid asju tegema. Need olid toitumispäevik, mida Elis käskis mul järgnevad 30 päeva teha ning vahepalad. Toitumispäevik annab sulle selge ülevaate, mida ja kui palju sa päriselt sööd. Algus võib see sulle šhokeerivalt mõjuda, aga pärast on hea disiplineerida. Sulle jõuab paberi peal kohale, kui palju sa arvasid, et sööd ja et tegelikkus on sellest ikka korralikult erinev. Sellele päevikule pole mingit mõtet valetada. Paned iga viimsegi kui pähkli kirja. Teine avastus, vahepalad, on vahvad, sest hoiavad mind suure kaarega eemal õhtusest õgarlusest.

\"\"
Purgisalatid on ülikõvad leiutised ikka. Super lahendus, kui tahad salatit värskena lõunaks hoida.

Viimane etapp oli meil kehamassi indeksi mõõtmine ja kõik sellega seonduv. Need numbrid ei olnud mulle kuidagi meeldivad. Eriti veel selles valguses, et tahan olla tervislik eeskuju oma lastele.

Kaalunumber näitas mulle halastamatult 90 kilo (septembri alguses oli tegelikult see number 93 kg). Ennast hästi tunnen seal kuskil 82 kilo juures.

\"\"
No mõnedki asjad panid peast kinni hoidma.

Järgmine number oli kehamassiindeks, mis näitas mulle 26,6.  Sellest numbrist tulenevalt ei tule mu kaheksa lisakilo lihasmassi arvelt, vaid on sulaselge rasv.  Tore oleks, kui see number jääks alla 25.

Rasvaprotsent minu kehas on 22 %. See võiks sinna 19 -20 peale jääda minu vanuse kohta. Vee protsendiga jäime Elsiega mõlemad rahule – 54,8%. Kuid ka korraliku vee tarbimist olen ma uuesti jälgima hakanud alles augusti lõpust.

Lihasmass 66,2 kg. Sellega nüüd tegeleme, et see number muutuma hakkaks ja mitte väiksemaks.

Minu füüsiline hinnang viiepalli süsteemist on 2!! Dziisas! Selle numbri juures lohutas Elis mind, et see ei tähenda veel seda, et 40 aastaselt sussid püsti viskan. Kuigi mulle tundus küll, et pikka pidu enam ei ole. Igal juhul selle numbri saan ma vähemalt nelja peale.

Minu tänane bioloogiline vanus on 39 aastat. Viis aastat rohkem, kui reaalne vanus!!! Mis nooruslikust vanaisast me siin räägime. Igal juhul kavatsen viia selle numbri alla oma reaalsest vanusest. Mul on ikkagi plaan viiekümnendates olla äksionit täis. Selleks ajaks on loodetavasti põnnid pesast välja lennanud. Saab hakata tegema järeleaitamistunde hobidega, mis täna soiku jäänud. Kasvõi maailmas rändamine, rattamatkad või mägedes turnimine. Järgmise kolme kuu jooksul kavatsen need numbrid korda saada ja teha kõik, et need ka nii jääksid ülejäänud aastateks. Elis on mulle sellel teel suurepäraseks inspiratsiooniks, sest ta on selle kõik omal nahal läbi teinud.

Leppsime Elisega kokku, et saan alati temalt tuge ja nõu küsida, kui midagi nihu läheb. Järgmised 30 päeva kirjutan enda toite ja koguseid ülesse. See on mingis mõttes tüütu, aga oi kui hästi disiplineerib. Mitte mingit sohki! Lisaks toidutalumatuse testist välja tulnud toiduainetele eemaldasin enda menüüst alkoholi terveks väljakutse perioodiks. Mulle väga meeldivad käsitööõlled ja neid ma jään küll taga igatsema. Ma tean, et Katul on magusaga sama jama. Tema peab maiustused nüüd tahaplaanile lükkama. See lohutab mind vähemalt natukenegi.

\"\"
Eks see ehmatab iga mehe alguses ära, kui su toitumisnõustaja laial naeratusel teatab, et õlle asendad edaspidi basiilikuga.

Ole kursis Piltsbergide tegemistega, viska Facebookis like ja jälgi meid Instagrammis! Kui Sulle see lugu meeldis, siis jaga seda teistelegi. Sedasi inspireerime koos rohkemaid inimesi ja teeme maailma paremaks kohaks.