Piltsberg_logo

Meil on kodus maagilised iseliikuvad mänguasjad.

Mul on kuri kahtlus, et “maagiliselt iseliikuvate mänguasjadega” on kokku puutunud iga lapsevanem. Meil on kodus selle taoliste mänguasjade ekspert Elanora. Absoluutselt iga kord, kui mina või Katu palume Elanoral elutuppa tekkinud mänguasjad lastetuppa toimetada, tuleb vastuseks: “Ja, kallid vanemad, loomulikult  viin need lastetuppa omale kohale tagasi!”. Jaa jahh! Unistada ju võib 🙂 Tegelikult tuleb 100% alati vastuseks nuriseval hääletoonil: “Miks minaaaa??!! Mina ei mänginud nende mänguasjadega!!!!”. 


Elanora tüüpiline nägu, kui ta ütleb \”Miks minaaaaa??\”

Sellele järgneb meie poolne traditsiooniline arutelu teemal, “huvitav, kuidas need mänguasjad siis siia said?”. Elanora vaatab meile suurtel silmadel otsa, tõmbab korralikult kopsud õhku täis, et omapoolseid argumente välja tulistama hakata. Seda teeb ta loomulikult sellise teatraalsusega nagu oleks kogu maakeral leiduv ülekohus kokku kogutud ja talle see ühe ropsuga selga valatud. 

Ta on täiesti veendunud, et mõlemad õed toimetasid need mänguasjad siia. Ja kohe kindlasti ei mänginud ta nendega ennastunustavalt poolteist tundi nagu meie seda nägime. Elanora tegeles enda jutu järgi pelgalt distants vaatlusega. Võib olla korra mingi mängukaru võttis kätte või läks mõnele legoklotsile kogemata varbaga vastu, aga no seda oli nii häbematult vähe võrreldes sellega palju õed mängisid. 

Me siis pöördume Merimee poole, et kuidas väiksema õe väiteid kommenteerid? Vähe suurema temperamendiga Merimee käitub nii nagu kõrgema temperimendiga inimesed peavad käituma. Neiu plahvatab nagu dünamiit, millel süütenööriga on kõvasti kokku hoitud. Õigemini süütenööri ei olegi. Kui varem tundus, et kogu maailma ülekohus on Elanora selga valatud, siis Merimee on saanud kogu laias universiumis leiduva ülekohtu enda selga. Oma õigusi kõvahäälselt kaitsdes teeb ta nii meile kui ka kõrvaltänava naabritele selgeks, et Elanora ja Madeliine on need põhilised tüübid, kes selle segaduse korraldasid. Koristagu aga ise heaga ära! 


Merimee nõuab oma õiglust!!!

Nüüd oleks aeg lasta Madeliinel enda kaitsekõnega lagedale tulla, aga mida sa kaheaastaselt naaskelkehastuselt pärima hakkad. Teda jätab see tuliseks kiskuv arutelu jumala külmaks. Stoilise rahuga külvab ta segadust edasi, söötes juba jutust läbi käinud kaisumõmmile lillepotist mulda sisse. Ühesõnaga mudilase peame paraku vestlusest välja jätma. 


\”Jätke mind sellest teemast välja. Ma olen täpselt sellises vanuses, et ma teen peale sigadust süütut nägu ja te usute, et mina seda sigadust ei teinud! Tänan tähelepanu eest!\”

No ja olemegi omadega jooksnud ummikusse, kus justkui tuleb välja, et mitte keegi poleks neid mänguasju tuppa toonud ega ka nendega mänginud. Täielik maagia ma ütlen. 


\” A võibolla me liigumegi ise ja tekitame kaost? Kes teab, kes teab….\”

Algab järgmine etapp. Hakkame Katuga ülipüüdliku rahuga selgitama, et näete, lugu on nüüd nii, et meil selliseid isemängivaid ja liikuvaid mänguasju veel ei ole. Pagan seda teab, mis viie aasta pärast toimub. Võib olla leiutatakse mänguasjad, mis ise omale kohale tagasi peale mängu siblivad nagu robottolmuimeja. Sellele järgneb jutt sellest, et lapsed peavad ise hoolitsema oma mänguasjade eest ja meie vaatame, kuidas ülejäänud tuba korras oleks. Kõik peavad panustama, et mõnus oleks. Ma olen mõelnud, et selle selgitusosa võiks tegelikult kenasti kuskile telefoni salvestada ja vajadusel seda siis mängima panna. Kostub see küll nagu oleks vanalt plaadilt mingi laul korduse peale jäänud. 


No vaadake seda jumala süütud elunautlejat Madeliinet. Mida sa talle siin vanemate vaeva vähendamisest ja kodu korras hoidmisest räägid. Tegelikult harjutame ka Madeliinet oma asju tagasi viima.

Üldiselt hakkab Merimee nüüd liigutama. Ta teab, et kui ta seda ei tee, järgnevad tagajärjed. Tagajärjeks võib vabalt olla, et vedelevad mänguasjad leiavad oma koha mustas prügikotis või multikate vaatamise tund jääb ära. Loomulikult seletame ära, miks vastavad liigutused juhtuvad. Kui mänguasjatest ei hooli, lähevad nad prügikotti, mille viime neile lastele, kes neist asjadest hoolivad. Multikaid ei saa vaadata selle tõttu, et emal ja isal kulub nii palju aega nende mänguasjade koristamise ja vaidlemise peale, et selleks ajaks on multarite aeg läbi. Merimee oskab juba nats tulevikule mõelda ja hakkab koristama.

 Elanora on selle eest seda meelt, et koristamisele kuluvat energiat oleks ikkagi palju mõtekam vaidlemise peale kulutada. Teda absoluutselt ei huvita, et multikate vaatamine võib ära jääda. Need algavad tema ajamõistes nagunii kolme sajandi pärast ja no selle ajaga võib nii mõndagi maailmas muutuda. Näiteks vanemad annavad vaidluses alla ja unustavad olukorra.

 Madeliine on jõudnud selle ajaga karule lillevaasist joogipoolist serveerima hakata. Paraku on meie fookus suunatud sisemise rahu hoidmisele, et Elanora peale häält tõstma ei hakka. Ühesõnaga Madeliine saab rahulikult oma looduskatastroofi simuleerviat mängu segamatult edasi mängida.

Elanora sihikindel vastuvaidlemine viib Katu ahastuse äärele. Siinkohal ütleb tema närvikava ülesse ja ohjad antakse minu kätte. Katule on jäänud mingi ekslik mulje nagu ma suudaksin sellistes olukordades temast rahulikumaks jääda. Tegelikuses on minul ka juba seier totaalselt punases. Kange tahtmine on haarata selle paganama prügikoti järele ja kõik korteris olevad mänguasjad otsejoones taaskasutusse viia. Pole mänguasju, pole ka probleemi koristamisega. Samas tundub see jube ebaõiglane Merimee vastu, kes juba mänguasju tagasi nende õigesse kohta teisaldama asus. 

Madeliine on vahepeal avastanud, et kui lillepoti muld ja lillevaasi vesi kokku  segada, tuleb sellest fantastiline supp. Vaene mängukaru on sunnitud seda musta löga iga oma kehaosaga maitsma. Mõmmiku algupärastest vikerkaare toonides kasukast on järele jäänud kauge mälestus. Viimane aeg oleks sekkuda, aga Elanora on antud olukorra staar ning kogu tähelepanu läheb talle. 

Ma tunnen, kuidas Elanora 567 kord välja jauratud lause “Miiiiks minaaaaa pean koristamaaaaa???” mul peas veresooned kohe plahvatama panevad. Katu on ennast selleks hetkeks vannituppa lukustanud ja endale pesukorvist leitud sokid kõrvatesse toppinud. Kaval on see naine ma ütlen. Elanora on suutnud mul kõik võimalikud punased nuppud alla vajutada. Käib räige plahvatus ning papa Piltsberg müristab nagu oleks just toimunud Krakatu vulkaani plahvatuse taaslavastus. Kõik korteris viibivad tegelased jäävad vait, kui paps on oma kõmistamise lõpetanud. 

Ja mida teeb Elanora selle peale. Vaatab mulle oma ilmsüütute silmadega otsa. Endal selline nägu peas, et kuule, segi oled läinud paps või? Öelnud kohe, et tahad, et ma koristama pean, mida sa röögid siin keset päeva ega me üksi siin majas ei ela. Seejärel asub Merimeele seltsi koristama nagu poleks just toimunud tunniajast tulist vaidlust. 


Yo mamps ja paps võtke chillilt onju. See väike jauramine on lihtlsalt minu, kui ka teie kasvuprotsessi üks pisike osa.

Ma olen ikka päris läbi peale selliseid intsidente. Õnneks jõuavad enamus nendest väheke rahumeelsema lahenduseni. Tavaliselt hakkab Elanora ikka koristama enne suurt plahvatust. Aga sellisel juhul teeb ta seda häääästi aeglaselt ja kerge nurina noot peab kindlasti õhus olema.


\”Isa, palun saa aru, need mänguasjad on elus ja liiguvad ise laiali. Päriselt ka!\”

Pärast, kui Katuga oleme ennast kogunud, arutame, et kuidas see Merimee nii normaalne on? Kuni jõuame oma arutelus nõksakene ajas tagasi, mil Merrum oli Elanora vanune ja peame tõdema, et oli ta jee normaalne. Käis samasugune nuppude vajutamine ning pidev piiride kompamine. Jääb ainult loota, et ühel ilusal päeval saab ka Elanora oma piiride kompimisega ühele poole ja algab kuldne koostööajastu.  Seda kuni uute piiride nihutamiseni. Ja loomulikult teeb meele mega rõõmsaks see, et peatselt algab Madeliinega see sama trall pihta 🙂 Mis ei tapa teeb tugevaks!


Perekond normaalsed. No vaadake, kui nunnu see põhi jauramise ekspert Elanora oskab olla…

Ole kursis Piltsbergide tegemistega, viska Facebookis like ja jälgi meid Instagrammis ja YouTubes! Kui Sulle see lugu meeldis, siis jaga seda teistelegi. Sedasi inspireerime koos rohkemaid inimesi ja teeme maailma paremaks kohaks.