Piltsberg_logo

Aa mis see metsa sünnipäev on ja mis seal täpselt toimub?

Sellist küsimust on minult rohkem küsitud, kui keskmisel siilil on okkaid kasukas.  Eks ole see põhjendatud küsimus ka. Mängutoa sünnipäeva kulg on juba üsna etteaimatav – lapsed panevad lihtsalt amokki. Aga see metsa värk… 

 Mis täpselt metsas sünnipäeva ajal toimub me vastata ei saagi, sest iga sünnipäev on täiesti kordumatu. Asja võlu on selles, et me avame laste fantaasiaväravad ja laseme paljustki neil endal seda showd juhtida. Sünnipäev näeb välja nagu autosõit, kus lapsed keeravad rooli. Sünnipäeva juhendaja istub kõrvalistmel ja lihtsalt vahepeal ütleb kuhu poole keerata, et see auto ikka lõpuks vanematega kokkulepitud punkti jõuaks. On olnud juhuseid, kus mõnel sünnipäeva seltskonnale on multifilm silme ees sellistel tuuridel käima löönud, et see pidu oleks ilma sekkumata reaalselt tuhandeid kilomeetreid eemal kuskil Kongo džunglis lõppenud.

 Meie tiimi põhiline ülesanne on lapsed taas loodusega sõbraks teha. Näidata neile, et mets ei ole see hirmus koht, kus marutaudis rebased esimesel võimalusel kõrri kargavad või verejanulised puugid sekundiga inimesed muumiaks imevad. Me näitame neile hoopis, et mets on loomulik avastamise ja mängimise keskkond. Mitte ainult sünnipäevalaps ei saa toreda kingituse osaliseks, vaid kõik lapsed saavad elukestvaid kingitusi metsatarkuste ja loodushoiu kohta. Ja see kõik käib täiesti märkamatult läbi mängu ja mürgedamiste. Need lapsed kes on juba metsaga vanad semud, saavad avastada uusi metsa potentsiaale. 


No nii põnnid, lähme nüüd metsa ja vaatame, kui hirmus või hoopis kui lõbus see tegelikult on!

Kuidas siis täpsemalt näeb välja sünnipäeva kulg? Nüüd jagan ära teile oma ärisaladused ja mul pole sellest põrmugi kahju. Palun minge ja mütake lastega looduses! Mida rohkem te seda teete, seda õnnelikum olen mina ja ka teie! Igal juhul tugevdab värskes õhus liikumine immuunsust, kui mingit muud elamust kätte ei saa.  Selleks, et metsasünnipäeva korraldada, ei pea ilmtingimata tellima Piltsbergi tiimi. Saate ise ka hakkama. Kui tunned, et sünnipäeva juhendamine pole ikkagi päris sinu teema või tahad esimese kogemuse professionaalide käe all ära näha, siis kutsu meid. Siit saad saata päringu. Aga nüüd ärisaladuste juurde.

Sünnipäeva alustame me reeglina soojendusvõimlemisega. See võib kõrvaltvaatajale tunduda midagi tavalise kehalise kasvatuse tunni alguse ja klounide kooli lõpueksami vahepealset. Kuid meie jaoks on see ülimalt tähtis indikaator. Selle esimese kümne minuti jooksul selgitame välja kokku tulnud seltskonna temperamendi, et kas seda on vaja maandada või hoopis särtsu juurde kütta. Selle järgi näeme ära, mida lastele metsas näidata ja teha. Kas tuleb rohkem jooksu ja müttamist või hoopis pühendume maagiale ning rahulikumale loodusvaatlusele. 


Soojendusvõimelemine!

Peale võimlemist kimame metsa. Metsas korraldame lastega erinevaid “vägitegusid” . Iga vägitegu toob lapses esile tema tugevamad omadused. Kas on selleks siis, kiirus, osavus, kavalus, püsivus, julgus jne. Kõik need on vajalikud nii edasises elus, kui looduses liikumiseks. Neid mänge mängides kasutame ära ümbritsevat loodust. Puu oks muutub jõusaaliks, tavaline liiv kõiki maailma lapsi imevaks vesiliivaks, kus saab üle ainult elu eest lidudes. Vanemad näevad umbrohtu täis mäge, kuid lapsed vallutasid just Mount Everesti. Laps hakkab nägema looduse lõputute võimalustega mängumaad ja saab teadlikuks enda tugevustest või mida ta võiks veel arendada. 

Tänasel nuti- ja multikateajastul läheb sageli natuke aega, et kujutlusvõime ja fantaasia taas käima saada. Lõpuks muugime ka kõige kangema tegelase lahti. Jah, üle 10 aastased on meile juba siiski kadunud põlvkond. Neid tihti enam ekraani tagusest maailmast tagasi ei too. Selle jaoks on meil olemas tiimis Roel, kes spordi sünnipäevadega kütte ülesse tõmbab. Roelit saad siia lingile klikkides enda lapse sünnarile kutsuda.


Roel oma täies hiilguses!

Lisaks liikumisele kasutame me metsas maagiat. See on nüüd see koht, kus me istume kõrvalistmele ja laseme lastel rooli keerama hakata. Lihtsalt imeline on näha, kui avatuks muutuvad nende meeled ja mida kõike nad kuulma ja nägema metsas hakkavad. Erikujuliste puude, põnevate kivide, punase sambla märkamine on hädavajalik oskus, kui oled võõras metsas ära eksinud. Need muutuvad justkui Hansu ja Greetekese muinasjutus Greete poolt maha jäetud kivikestega teenäitajaks, mis aitavad leida tagasi kodutee. Lisaks pannakse loovus täistuuridel tööle. 


Käib tõsine maagia tegemine. Pärast peopesad on suisa kuumad maagiast.

Peale metsasünnipäeva väheneb laste nutiseadmete kasutamise  ja multikate vaatamise aeg. Tal tekib soov ise oma aju potentsiaali kasutada. Samuti tahab laps rohkem looduses olla. Vanematelt saadud tagasiside järgi kestab see mõju umbes 2 nädalat. Kõik oleneb siinkohal muidugi vanemate enda toetusest ja eeskujust. Kui ikka vanemad nutiseadmes enamus ajast veedavad, ei jää lapsel ka miskit muud üle, kui sama teha. Kui vanemad võimaldavad lapsele looduses liikumist ja mängivad lapsega koos läbi lapse enda leiutatud uued mängud, võib mõju kesta jumal teab kui kaua. 


Mõni võib näha siin pildil puu juurikat. Kuid see lastekamp näeb siin hoopis osavust nõudvat vägitegu!

Sünnipäeva teine osa algab peale matka. Matka kestvus on umbes tund ja nõks peale. See oleneb paljuski lastest. Selleks hetkeks on neil veresuhkur parajalt madalale kukkunud ja vaja tankida. Teine osa möödubki piknikuplatsil. Kui klient on tellinud tokisaiad, siis viime läbi nende küpsetamise töötoa. Meie kindel soovitus on tokisaiad programmi võtta. Päris ise pärmitaignast lõkke peal aurav sai valmis küpsetada ja siis see nõretava moosiga nahka pista ajab suu vett jooksma ning vaimu elevile nii väikestel, kui suurtel peolised. 


Oo tokisai. Ooo tokisai. Kui maitsev oled moosiga!!!

Moosi peab nii palju panema, et see ikka riiete peale ka tilguks!

Kliendid, kes soovivad oma lapse sünnipäeva täiel rinnal ise nautida võtavad täis piknikulaua teenuse ehk \”käed taskus paketi \”mu kalli kaasa Katu käest. Temal on sellel alal lugematul hulgal kogemusi. Tuled kohale käed taskus ja sind ootab ees prõksuv lõkke, aurav tee ning kaunilt kaetud peolaud. Ei pea ise midagi metsa viima ega ära tooma.


Katul on valmistatud toidub nii, et tekiks võimalikult vähe jäätmeid. Hoiame loodust ja säästame metsaalust.

Kui saiad küpsetatud, teeme lastega mõned mürgeldamise mängud. Mõnikord hoopis jutustame. Või läheb tõsisemaks maagia tegemiseks. See osa oleneb nüüd kõik sellest, mis lastega metsas juhtus. Kui avatud on nende meeled või hoopis jalad 🙂 Seda ei saa me mitte kuidagi ette ennustada. 


Mürgeldamine on asi mille kohta ma olen isegi töötubasid erinevatel üritustel teinud.

Kogu selle möllu võivad vanemad kaasa teha. Ma isegi olen julgustanud neid kaasa jalutama. Muidu on nõnda, et  minnakse kuukene hiljem kuskile RMK alale grillima ja laps tahab kangesti seda mängu mängida, mida see onu sõbra sünnipäeval õpetas. Lapsevanem vaatab lapsele juhmi pilguga otsa ega oska miskit teha. 

Lisaks lastele treenime me sünnipäeva jooksul vanemaid ka. Aitame lõigata läbi nähtamatu nabanööri. Vanemad peavad olema meist sellise paarikümne meetrise vahemaa kaugusel, muidu jääb ikka mõnele lapsele “nabanöör” külge. Ta klammerdub vanema külge ega julge suurt miskit kaasa teha. Kuid kui see on läbi lõigatud, tunneb laps, et temas on ärganud pisike maailmaavastaja, kelle julgus kasvab iga iseseisva sammuga. Samal ajal õpib vanem seda olukorda usaldama. Me kõik tahame ju, et meie võsukestest kasvaks iseseisvad, edumeelsed elus läbi löövad inimesed.  Kogu aeg kõrval seistes ja neid kõikvõimalike ohtude eest kaitstes teeme neile hoopis karuteene tulevaseks eluks.

On üks teatav kõrvalmõju veel metsa sünnipäevadel, millega peaks arvestama. Sünnipäeval osalenud lapsed võivad õhtul enneaegselt ja rahumeelselt magama jääda! Sama juhtub tihti ka papsidega, kes tulihingeliselt matka on kaasa teinud 🙂

Loodan, et saite pildi ette, et mis see metsa sünnipäev endast kujutab. Egas midagi, kui varem ei näe, siis metsas vast ikka trehvame!

Kui me ei näe suvel, siis talvel vast kindlasti! Muideks metsa sünnipäevasid teeme suvel kõige vähem. Neid saab teha igal aastajal ja iga ilmaga. Kehtib reegel – mida ekstreemsem ilm, seda ägedam sünnar. Oma lapsele ägeda metsa sünnari saad tellida SIIT.

✫ Ole kursis Piltsbergide tegemistega, viska Facebookis like ja jälgi meid Instagrammis! Kui Sulle see lugu meeldis, siis jaga seda teistelegi. Sedasi inspireerime koos rohkemaid inimesi ja teeme maailma paremaks kohaks ✫